Ajans vs Freelance Web Tasarımcı

+ Yayın Tarihi: 10 Mayıs, 2020     + Konular: Freelance Web Tasarımcı, Dijital Ajans

Eski web sitenizi yenilemeye veya yeni bir web site edinmenin zamanı geldiğine karar verdiyseniz. Bu, dijital hayatınızda almış olduğunuz en önemli kararlardan biri. Ancak, yeni web site sahibi olma arayışınızda bir başka önemli seçenekle karşılaşacaksınız: “Freelance (Serbest) Web Tasarımcı mı ? yoksa Dijital Ajans mı ?”

Bir web sitesi firmanız ve sizin için önemli bir yatırımdır, bu yüzden seçiminizi yaparken işiniz için en uygun olanı bulmak hayati önem taşımakta. Bu makale, bir freelance (serbest) çalışanla mı yoksa bir ajansla mı çalışacağınıza karar vermenize yardımcı olma amacıyla yazılımıştır.

Birinci Round: Maliyet

Freelancer

Bir freelancer her zaman bir ajanstan daha ucuza iş yapar klişesi her zaman doğru değil, fiyatı belirleyen asıl olay saat/ücret oranı veya proje maliyetidir. Bir freelancerı ajanslardan ayıran en büyük özellik tek başına işletme olması, işletme müdürü, insan kaynakları, muhasebeci ve emekçisi de kendisidir. Ajanslarla çalışan firmaların karşılaştıkları en büyük sorun çalışmaya başladıktan sonra muhattap kişinin ortadan kaybolması olacaktır, eğer çalıştığınız freelancerın ajanslardan daha fazla ücret talep ettiğini görüyorsanız önce bunun nedenini sorun, genelde bu işe ayıracağı zaman ve sanatıyla alakalı olabilir. Bir freelance (serbest) web tasarımcı ile işe başladığınızda, bu kişiler genellikle tekil, yalnız kurtlar, web şampiyonlarıdır, fikirlerinize destek verdiklerini ve çevrimiçi varlığınızı kolladıklarını yaptıkları işlerden rahatça anlayabilirsiniz. Genellikle bir ev ofisinden veya kiralanan küçük bir ofis alanından çalışırlar, bu da düşük genel gider anlamına gelir, bu da daha uygun fiyat anlamına gelir, ancak hiçbir şekilde kalite veya sonuçlardan ödün vermezler.

Ajans

Güzel bir sunum yaptıktan sonra kapıdan yavaşça uzaklaşan ajanslar, freelance (serbest) çalışanın maliyetine yetişmek için hızlıca işi halletmeye çalışırlar. Bir ajans için ödeme yaptığınızda, sadece web siteniz için ödeme yapmazsınız, aynı zamanda tüm çalışanlarının maaşları, ofis kiraları, sigortaları, ofis malzemeleri ve en önemlisi, Ayşe hanım’ın öğle yemeğini de ödersiniz. Bu ekstra genel giderler, bir ajansın bir serbest çalışanla asla karşılaştırılamayacak kadar pahalı teklif edeceği anlamına gelir..

İkinci Round: Hizmetler

Freelancer

Evet, geldik en önemli sorulardan birine, tek başına çalışarak nasıl oluyorda onca hizmeti verebilirsin ki ? Genellikle bir freelancer çalışan çok fonksiyonlu olduğu için sektörde her işe yatkınlığı muhakkak oluyor, profesyonel işlerde kafasında her iş için birlikte çalıştığı diğer uzman freelancer arkadaşlarıyla işi paylaşabiliyor. Fakat bir anlaşma yaparken genelde eski üsul esnaf ticareti ile iş alıyorsunuz (%50 peşin %50 iş sonrasında). Uzmanlaştığım dijital sektör dışındaki işlerden uzmanı olmadığım, basit olmadığından emin olduğum, işlerden kaçınırım. Neyse ki, Türkiye'deki en yaratıcı ve en parlak freelancerlardan bazılarıyla arkadaşız ve uzmanlıklarımız birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamladığı için hepimiz düzenli olarak işi paylaşıyoruz.

Ajans

Bir ajans genellikle tek bir proje üzerinde çalışan birden fazla alanında uzman kişiyle çalıştığı için, çok fazla iş yüküne sahip projelerde her zaman öndedir, yani proje daha verimli bir şekilde yapılabilir. Ayrıca genellikle yetişemedikleri yerde projelerine yerel freelancer çalışanlarını da dahil edebiliyorlar.

Üçüncü Round: İletişim

Freelancer

Yine bu benim freelance çalışma hayatıma göre vereceğim bir cevap olacak, bir freelancer her telefon ve mesajı dikkate alır ve her çalıştığı kişi veya işletme onun ulaşılabilir olduğunu bilir. Bu da, almış olduğunuz bir karara hızlı ve idari bir şekilde ulaşabildiğiniz anlamına gelir. (Eğer ki birden fazla kişilik bozukluğuna sahip bir freelancer'ı işe almadıysanız.) ve ajans gibi size en iyi yanıtı verebilecek kişiyi bulmak zorunda kalmaz, zamanınızı boşa harcayacak sorular sormaz. Çözüm odaklıdır.

Ajans

Büyük olmak her zaman iyi değildir ve bir ajansta sorularınıza hızlı bir şekilde cevap almaya çalışmak, Samanlıkta iğne aramak ve onu bulmaya çalışmakla aynıdır. Pazarlamacılar en iyi arkadaşlarınız gibi görünebilir, ancak genellikle çok az teknik bilgiye sahip veya hiç bilgileri yoktur, bu yüzden tüm sorularınızı asıl kişiye iletmelerini beklemek sizi kulaktan kulağa oynamakla aynı duruma sokar.

Final: Sonuç

Bir freelance (serbest) web tasarımcı veya bir ajans ile çalışmaya karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var, fakat aynı kalitede ve kısa zamanda daha az ödeme yapacağınız için bir freelancerla çalışmanızın daha iyi olacağına inanıyorum.

Kazanan: Freelance Web Tasarımcı

Bu Makale hakkında ne düşünüyorsun ? Freelance web tasarım'a olan bakışını etkiledi mi ? Sosyal medya hesaplarımdan veya bir mesaj göndererek düşünceni bana iletebilirsin.